Jak parkować?

Parking
parkowanie
profilaktyka
porady

Rosnący pęd życia odczuwamy nie tylko mieszkając w dużych miastach. Na wielu płaszczyznach żyjemy szybciej, aktywniej. Dotyczy to w dużej mierze również komunikacji i transportu. To naturalne, że chcemy przemieszczać się maksymalnie sprawnie, aby zaoszczędzić czas który przeznaczymy na inne czynności czy relaks.

Pośpiech i rutyna czasami usypia naszą czujność nie tylko w trakcie prowadzenia pojazdu ale również wtedy kiedy go opuszczamy. Warto pamiętać i wdrażać pewne zasady aby nasz pojazd pozostawiać w bezpiecznym miejscu, zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania. Polecamy stosować profilaktykę aby uniknąć tzw. szkód parkingowych. Czasami kilka kroków z oddalonego o kilka metrów więcej sektora nie tylko wyjdzie nam na zdrowie, ale często pozwoli uniknąć np. polerki zderzaka.

Ja nie zaparkuje?

Bez odpowiednich nawyków podświadomie rywalizujemy z innymi kierowcami “kto zajmie” lepsze, bliższe celu miejsce. Oczywiście w wielu sytuacjach jest to zasadne np. kiedy planujemy odbiór przedmiotów dużych gabarytów. Kiedy jednak możemy poświecić nieco więcej czasu, zaparkujmy świadomie i ostrożniej.

Mało który kierowca ogląda swoje auto przed wyjazdem np. z centrum handlowego, zrobiliśmy swoje i wracamy. Kiedy po jakimś czasie na swoich pojazdach dostrzegamy rysę, wgniecenie lub przetarcie niewiadomego pochodzenia, przywołujemy w myślach potencjalną sytuację parkingową.. Na szczęście istnieje wiele sposobów na usuwanie takich defektów. Jednak czy nie szkoda naszego czasu, stresu i pieniędzy? 

Aby minimalizować ryzyko szkód parkingowych przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych wskazówek, gdzie i w jaki sposób pozostawiać swój pojazd.

Profilaktyka bezpiecznego parkowania

  1. Parkuj nieco dalej od wejścia do sklepu / centrum handlowego. Staraj się przejechać najbardziej zatłoczone sektory i szukać miejsc z dalszych od wejść do sklepu. Tam zazwyczaj nawet w największych godzinach szczytu jest dostępnych kilka miejsc. Im bliżej strategicznych miejsc np. wejścia do centrum handlowego tym większa częstotliwość parkowania kolejnych pojazdów, co znacząco zwiększa ilość cykli otwierania drzwi auta sąsiadującego z Twoim. Jak wiemy obicia drzwi to jeden z najczęściej spotykanych defektów.
  2. Wjedź na skrajne poziomy parkingu. Jeśli jesteś na parkingu wielopoziomowym, poszukaj miejsca na skrajnych poziomach typu -2, poziom 3. Klienci najczęściej parkują na tym poziomie, na który wjechali bezpośrednio z wjazdu na parking. Wjeżdżając wyżej lub zjeżdżając znajdziemy zdecydowanie więcej miejsc wolnych. W przypadku centrum handlowego powrót na właściwy poziom windą czy schodami zajmie zdecydowanie mniej czasu niż szukanie wolnego miejsca na parkingu.
  3. Na zatłoczonych parkingach parkuj blisko wyjazdów. Warto zostawić samochód na miejscach w pobliżu wyjazdu z parkingu. Często tam znajduje się jest więcej wolnych miejsc, a dodatkowo możemy szybciej wyjechać z zatłoczonego parkingu. Często oszczędzimy sobie nie tylko frustracji, ale i czasu uwzględniając cykl oczekiwania na wjazd / wyjazd.
  4. Szukaj miejsc bezpośrednio przy filarach lub krawężnikach. Praktycznie jest wykorzystać miejsca, które z jednej strony są zabudowane np. filary, krawężniki czy przejścia. Dzięki temu praktycznie eliminujemy możliwość szkody wyrządzonej przez innego użytkownika parkingu. Kiedy podróżujesz samodzielnie, staraj się parkować jak najbliżej tych nieruchomych elementów, aby auto z drugiej strony miało więcej miejsca. W przypadku większej ilości pasażerów poproś ich o opuszczenie pojazdu od strony infrastruktury parkingu.
  5. Szukaj miejsc równoległych. Miejsca równoległe są mniej narażone na szkody parkingowe. Unikniesz wgnieceń wyrządzonych uderzeniem drzwiami sąsiadującego pojazdu.
  6. Nie zastawiaj innych samochodów. Pamiętaj o innych użytkownikach parkingu. Jeśli zastawisz czyjeś auto, ta osoba może sobie nie poradzić z wyjazdem i uszkodzić Twój samochód. W skrajnych przypadkach Twoje auto może zostać odholowane.
  7. Pozostaw auto z neutralnie ustawionymi kołami. Jeśli akurat zaparkowaliśmy auto z kołami skręconymi o pełen obrót, rutyna i pośpiech podczas wyjazdu mogą spowodować, że wykonamy nieprzewidziany manewr. Jeśli auto zostało zaparkowane równolegle zwiększamy również ryzyko uderzenia innego pojazdu w nasze koło.
  8. Porada dodatkowa - zapamiętaj lub zrób zdjęcie miejsca, w którym zaparkowałaś/eś. Na dużych obiektach, sprawniej odszukasz swój pojazd.

Zapraszamy do śledzenia bloga i social mediów!